Výzkumy ukazují, že asi 40% obyvatelstva průmyslových zemí chrápe. Muži přes 60 let chrápou dokonce v 60 procentech.
Ve většině případů je hluk chrápání způsoben sevřením dýchacích cest při spánku. Po usnutí uvolníme veškeré svalové napětí a protože oblast krku a nosohltanu není výjimkou, dojde tím také ke zúžení dýchacích cest a omezení jejich průchodnosti. Proud vzduchu, který do sebe vdechujeme proudí zúženým prostorem rychleji a za určitých podmínek rozechvívá měkké zadní patro a tzv. čípek a v tomto momentu začíná trpět nejen okolí, ale i samotný spáč.
Chrápání může způsobit nejen ospalost během dne, ale také vážné vaskulární onemocnění. Na vznik podmínek ke chrápání a na jeho hlasitost má vliv řada okolností. Jistě jste si povšimli, že chrápání je častější a intenzivnější při dýchání ústy než při dýchání nosem. Proud vzduchu nasávaný nosem má totiž příznivější sklon k měkkému patru a tolik jej nerozechvívá. Je tedy důležité, aby nás neprůchodné horní cesty dýchací.
Silensor se skládá ze dvou poloprůhledných částí ve tvaru podkovy, tzv. dlah, které se nasazují na chrup horní i dolní čelisti. Tyto dlahy těsně obepínají zuby v zubním oblouku a díky své pružnosti na nich samovolně drží. Po stranách jsou tyto dlahy vzájemně spojené páskem - spodní čelist je tedy fixována k horní nepohyblivé čelisti, a tím jej lze použít i v případě, že dýchání nosem je z nějakého důvodu obtížné či nemožné (např. kvůli polypům). Silensory se zpravidla vyrábí z poloměkkého komfortního materiálu. Jen při špatném stavu chrupu je nutné vyrobit tuto pomůcku z relativně pevné hmoty. Silensor nelze upevnit v bezzubých ústech či na chrup ve velmi špatném stavu.
Ochrana zubů při kontaktních sportech, jako jsou hokej, americký fotbal a bojové sporty je stejně důležitá, jako ochrana hlavy, či jiných částí těla.
Chrániče zubů vyrábějí zubní technici na základě otisků zubů. zhotovených v zubní ordinaci. Každý chránič zubů je vyráběn na míru, jedním technikem na základě otisku chrupu. Individuálně zhotovené chrániče zubů jsou pohodlné, nevadí při dýchání a řeči, jsou vyrobeny dle přesné výšky skusu, dokonale se adaptují na čelist a nedochází ke ztenčení ochranné hmoty při intenzivnějším skousnutí.
Jednotlivé kategorie zubních chráničů se liší především v druhu použitého materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, dále stupněm tvrdosti a druhem použité výztuže, určené pro rozptýlení úderu.
Zubní chrániče se dělí do tři kategorií:
Light – určené pro děti a málo kontaktní sporty, pro slabé údery.
Medium – pro box, fotbal, judo, motokros, zápasení.
Profi – pro lední hokej, karate, rugby, polo.
Přestože patologické skřípání zubů může mít mnoho medicínských příčin, od mozkových poruch až po vady chrupu, hlavním důvodem bývá většinou stres a přetížení nervového systému.
Nevědomé skřípání zubů během spánku má za následek nadměrné obroušení, zuby se stávají citlivými a bolestivě reagují na sladké, kyselé, či studené. Bruxismus – skřípání zubů neohrožuje zdaleka jen zuby, kterým hrozí až totální zničení. Skřípání zubů vede často k bolestem hlavy a obličejových svalů, problémům při otevírání úst, nevysvětlitelným bolestem ucha a řadě dalších problémů.
Nákusná dlaha se vyrábí ze speciálního biokompatibilního materiálu, který má dva stupně tvrdosti. Měkké plochy chrání zuby a zabraňuje poškození zubní skloviny. Tvrdší nákusné plochy zabraňují prokousnutí chrániče. Chránič se nasazuje na noc na zuby, kde vytváří ochranný štít mezi horním a dolním zubním obloukem. Uvolňuje napětí žvýkacích svalů, snižuje tlak čelistí a pomáhá svalům relaxovat.
Výroba nákusných dlah začíná u zubního lékaře, který po konzultaci, odebere přesné otisky zubů. Na základě těchto otisků, vyrobí zubní technici v laboratoři odpovídající zubní chránič proti skřípání, přesně kopírující skus.